Z okazji Dnia Ziemi w Naszym przedszkolu postawiliśmy na ekologię wymienną jest to idea polegająca na wymianie rzeczami (zabawkami) którymi dzieci się już nie bawią, ale ktoś inny mógłby jeszcze je wykorzystać. Każdy kto chciał wziąć udział w akcji przynosił do przedszkola zabawki, puzzle, książeczki, klocki itp. i pod czujnym okiem rodzica kładł swoją rzecz na regał, który znajdował się w holu przedszkola i w zamian wybierał sobie inną.

Ważne było, aby rzecz nie posiadała oznak zniszczenia i była czysta. Wymiana rzeczami to okazja do podnoszenia świadomości ekologicznej oraz rozwijania empatii, a także szerzenia wśród dzieci oszczędności i gospodarności. Chcieliśmy pokazać dzieciom że nie wszystko musimy wyrzucać, ale możemy się wymieniać np. zabawką która od miesięcy leży w kącie. Wymiana trwała przez tydzień myślę, że akcja się udała gdyż na półce codziennie pojawiały się nowe zabawki, a dzieci opowiadały, że chętnie kładły na półkę swoją zabawkę i z radością brały inną.