Z okazji zbliżającej się rocznicy wyzwolenia Kołobrzegu dzieci wybrały się na kolejną lekcję muzealną dotyczącą walk o Kołobrzeg. Uświadomiliśmy sobie jak bardzo podczas wojny zburzony był Kołobrzeg, oglądając makietę z latarnią morską. Zachwyciła nas panorama beletrystyczna i zgromadzone wokół niej eksponaty militarne.

Oglądając ją mogliśmy wczuć się w sytuację, w której znaleźli się wyzwoliciele Kołobrzegu. Poznaliśmy miejsca, gdzie toczyły się wyjątkowo ciężkie walki. Na zakończenie dowiedzieliśmy się, że zaślubiny Polski z morzem odbyły się 18 marca 1945 roku, w tym samym dniu, w którym został zdobyty Kołobrzeg. To bardzo pouczająca, warta polecenia lekcja patriotyczna, dotycząca rozwijania zainteresowań naszą "małą ojczyzną", bogacąca wiedzę dzieci na temat historii Kołobrzegu.