Początek listopada to wyjątkowy czas. Czas refleksji i zadumy, w które wprowadzają nas dwa wyjątkowe dni – Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Większość z nas udaje się wówczas na cmentarze, aby połączyć się myślą z tymi, którzy odeszli. Przedszkolaki również, na swój własny sposób i możliwości, włączają się w przeżywanie tego czasu.

"Dla tych
Którzy odeszli
W nieznany świat,
Płomień na wietrze
Kołysze wiatr.
Dla nich tyle kwiatów
Pod cmentarnym murem
I niebo jesienne
U góry. (…)"

Dzieci z grupy Motylki wspólnie ze swoimi paniami wybrały się szlakiem naszych kołobrzeskich pomników, aby w chwili ciszy wspomnieć tych, którzy odeszli i zapalić im znicz, symbol pamięci. Tym samym włączyły się do akcji MEiN #SzkołaPamięta. Przedszkolaki zawitały pod pomniki "bohaterów z naszego sąsiedztwa"…

Żeglarzy na Wiecznej Wachcie, Marynarzy Okrętów Pogranicza i Straży Granicznej, oraz Pomnik poświęcony Żołnierzom Poległym w Walkach o Wyzwolenie Kołobrzegu. Dzieci zrozumiały, że Święto Zmarłych to dzień wspomnień o ludziach, którzy odeszli, o historii kraju, ale także o dziejach własnej rodziny, jak również że kwiaty, wieńce i znicze stawiane na grobach są znakiem naszej pamięci i wdzięczności.